Zobacz „Złotego Człowieka” z Issyk. Wystawa w Muzeum Gdańska.

Od 11 października 2018 r. w Muzeum Gdańska będzie można zwiedzić wystawę “Dziedzictwo Wielkiego Stepu: arcydzieła sztuki jubilerskiej”. Do 10 grudnia br. w Galerii Palowej Ratusza Głównomiejskiego gdańszczanie oraz turyści będą mogli zobaczyć blisko 300 eksponatów ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu. Zaprezentowane zabytki pochodzą z okresu starożytności, średniowiecza oraz XIX-XX w.

Zabytki zostały wydobyte w trakcie badań powierzchniowych na terenie Kazachstanu i są tam uważane za bezcenny skarb narodowy. Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Sportu Republiki Kazachstanu postanowiło pokazać swoje dziedzictwo na całym świecie w ramach trzyletniego projektu „Trakt Złotego Człowieka po muzeach świata”.

Do 2021 r. wystawę będzie można zobaczyć w muzeach Azji, Europy i USA. Zaprezentowane na wystawie bezcenne artefakty z przeszłości są arcydziełami sztuki antycznej i w pełni odzwierciedlają specyfikę historycznej ścieżki przemierzanej przez ludy stepowe.

Wystawę będzie można zobaczyć w Japonii, Korei Południowej, Chinach, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włochach, Francji, Austrii, Niemczech, Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Pierwszym miastem, które odwiedzi Złoty Człowiek, będzie Gdańsk. Wybór jest nieprzypadkowy.

mat. prasowe Muzeum Miasta Gdańska

Złoty Człowiek i jego dziedzictwo

Kilkadziesiąt eksponatów to złote, bądź pozłacane przedmioty wydobyte w latach 60. XX w. ze scytyjskich kurhanów, czyli grobowców, w których chowano znamienitych członków plemienia. Scytowie to opisany szeroko w starożytności przez Herodota lud koczowniczy, który zamieszkiwał północne okolice Morza Czarnego i Europy Wschodniej od VIII w. p.n.e. aż do wczesnego średniowiecza i jego asymilacji ze Słowianami.

– Prezentowane w Gdańsku obiekty były świadkami historii stepowych imperiów, głośnych zwycięstw i wspaniałych czynów. Nie przez przypadek prawie wszystkie prezentowane tu przedmioty są zrobione ze złota. Ten cenny metal był u wielu dawnych ludów potwierdzeniem szczególnej pozycji właścicieli złotego przedmiotu. Na terytorium Kazachstanu odkryto pochówki ośmiu „złotych ludzi”. Na wystawie będą mogli Państwo zobaczyć różne szczegóły ubrań trzech z nich. Dziedzictwo naszych przodków żyje w nas do dziś. Znajdujące się na dawnych ubraniach motywy kwiatowe, zoomorficzne, antropomorficzne odnajdujemy do dziś w sztuce jubilerskiej Kazachów – mówi Leonid Kochetov, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego Kazachstanu.

Kobieta, która rozmawia z bogami?

Specyfikę rozwoju kultur stepowych zamieszkujących terytorium dzisiejszego Kazachstanu poświadcza wysoka pozycja kobiet w społeczeństwie. W zachodniej części kraju odnaleziono kilka pochówków, które wyróżniają Scytów wśród innych kultur.

Scytyjskie kobiety uczestniczyły we wszystkich przejawach życia publicznego. Jeździły konno, brały udział w kampaniach wojennych, były także kapłankami. Niewiasta nie mogła poślubić mężczyzny, jeśli na polu walki nie zabiła trzech przeciwników. Czyżby więc to o nich myślał Herodot pisząc o Amazonkach? Więcej informacji możemy dowiedzieć się z analizy materiału archeologicznego pozyskanego w trakcie badań powierzchniowych. Odkryta biżuteria pokazuje nie tylko piękno, czy złożoność uniwersum symbolicznego Scytów, ale właśnie wyjątkową pozycję kobiety w społeczeństwie.

To tylko dwie, wybrane ciekawostki związane z wystawą i dziejami Scytów… Zapraszamy na wystawę “Dziedzictwo Wielkiego Stepu: arcydzieła sztuki jubilerskiej”!

Wystawa „Dziedzictwo Wielkiego Stepu: arcydzieła sztuki jubilerskiej” będzie otwarta dla zwiedzających od 11 października do 10 grudnia 2018 r. w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska we wszystkie dni tygodnia w godz. 10:00-16:00 z wyłączeniem 1 listopada. Bilet wstępu to koszt 6 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). Wystawę będzie można zwiedzić także w ramach biletu wstępu do Ratusza Głównego Miasta (12 zł / 6 zł, 20 zł rodzinny).

Treść wystawy uzupełni katalog dostępny w kasie w Galerii Palowej.

Materiały wykorzystane w informacji pobrane ze strony internetowej Muzeum Gdańska

No Comments

Leave a Comment

Polityka prywatności i plików cookies